Metida | Intelektinės nuosavybės teisės į robotą
Prekių ženklas
Prekių ženklas
Dizainas
Dizainas
Patentas
Patentas
Teisinės paslaugos
PASLAUGOS
Prekių ženklas
Prekių ženklas
Dizainas
Dizainas
Patentas
Patentas
Teisinės paslaugos
PASLAUGOS
Teisinės konsultacijos
Teisinės konsultacijos
E-komercija
E-komercija
Autorių teisės
Autorių teisės
Ginčai dėl prekių ženklų, dizainų, išradimų
Ginčai dėl prekių ženklų, dizainų, išradimų
IP scan paslauga
IP scan paslauga
ATGAL
Intelektinės nuosavybės teisės į robotą
2020 10 15
Trys būdai įgyti intelektinės nuosavybės teises į robotą

Autoriai: Erikas Saukalas, METIDA Partneris, Advokatas, Prekių ženklų ir dizaino teisės departamento vadovas, Ignas Motiejūnas

 

Nors robotai rinkoje taikyti pradėti dar visai neseniai, šiandieniniame pasaulyje jie jau atlieka daugybę darbų, sėkmingai pakeisdami žmones, o įmonės jų dėka gali mažinti gamybos kaštus bei užtikrinti aukštą gaminių kokybę. Didėjant robotų pajėgumams ir perleidžiant jiems vis daugiau darbų, bendrovės susiduria su problema dėl intelektinės nuosavybės teisės į robotą apsaugojimo. Atsižvelgiant į tai, kad robotai yra sudaryti iš įvairių komponentų, siekiant juos apsaugoti, galima naudotis net keliomis intelektinės nuosavybės teisėmis.

 

Intelektinės nuosavybės teisės: išradimo patentavimas

 

Vienas iš pagrindinių būdų, kaip įgyti išimtines teises į naujai sukurtą robotą, yra pateikti patento paraišką valstybinei institucijai. Teikiant paraišką, labai svarbu įvertinti tris esminius aspektus: technikos lygį, išradimo lygį ir pramoninį pritaikomumą. Savo techniniu lygiu robotas turi būti iki šiol nežinomas,  pagal savo išradimo lygį robotas turėtų atlikti išskirtines, specifines funkcijas, o pramoninis pritaikomumas reiškia, kad robotas turėtų būti lengvai pritaikomas rinkoje ir atlikti jam numatytas funkcijas.

 

Pragraminėje įrangoje sukaupti duomenys ginami autorių teisėmis

 

Kitas būdas, kuriuo siekiama apsaugoti roboto programinėje įrangoje sukauptus duomenis, yra duomenų bazės apsauga, grindžiama doktrinoje suformuotomis nuomonėmis. Nors robotai, atlikdami savo užduotis, dažniausiai dirba pagal iš anksto jų kūrėjų nustatytą operacijų seką, jie geba įsiminti ir visas naujas sekas. Tokiu būdu roboto mechanizme yra sukuriamas susistemintas ar metodiškai sutvarkytas duomenų rinkinys, į kurį ir yra įgyjamos autorių teisės.

 

 

Dizaino registravimas

 

Trečiuoju būdu – dizaino registracija – gali būti apsaugotas roboto dizainas. Siekiant įgyti intelektinės nuosavybės teises į roboto dizainą, registruojamas robotas neturėtų būti panašus į įprastą robotą, visuomenė turėtų suvokti naujo roboto dizainą kaip unikalų, lengvai išskiriantį jį iš kitų robotų.

 

 

Intelektinės nuosavybės teisės į robotą

 

Nors šiuo metu kiekvieno roboto autorius gali pasirinkti, kokia teisinės apsaugos priemone pasinaudoti apsaugojant savo kūrinį, reikia turėti omenyje, kad patys robotai jau kuria išradimus. Puikus to pavyzdys yra laboratorijos robotas Adamas, kuris sugebėjo savarankiškai padaryti mokslinį išradimą, tapdamas pirmuoju tokiu įrenginiu pasaulyje. Todėl robotams taip sparčiai tobulėjant, reikės išspręsti klausimą, kaip apsaugoti išskirtinai jų, be jokio žmogaus įsikišimo, sukurtus kūrinius ir kam priklausys šių kūrinių teisės.

 

 

Informacija apie išradimų patentavimą

Informacija apie dizaino registravimą

Informacija apie autorių teises

Dalintis

Sklandžiam svetainės veikimui, jūsų naršymo patirties gerinimui bei rinkodarai naudojame slapukus. Spausdami sutinku ar toliau naršydami svetainėje, Jūs sutinkate su slapukų įrašymu. Daugiau apie slapukus ir kaip jų atsisakyti – Daugiau informacijos.

Palauk! Dar neišeik...

X

Palik savo kontaktus ir gauk nemokamą konsultaciją!