Metida | Išradimo patentavimas: ką reikia žinoti? - Metida
Prekių ženklas
Prekių ženklas
Dizainas
Dizainas
Patentas
Patentas
Teisinės paslaugos
PASLAUGOS
Prekių ženklas
Prekių ženklas
Dizainas
Dizainas
Patentas
Patentas
Teisinės paslaugos
PASLAUGOS
Teisinės konsultacijos
Teisinės konsultacijos
E-komercija
E-komercija
Autorių teisės
Autorių teisės
Ginčai dėl prekių ženklų, dizainų, išradimų
Ginčai dėl prekių ženklų, dizainų, išradimų
IP scan paslauga
IP scan paslauga
ATGAL
Išradimo patentavimas: ką reikia žinoti?

Naujo, originalaus techninio sprendimo kūrimas yra ilgas, sudėtingas ir kartais didelių finansinių investicijų reikalaujantis procesas. Sukūrus išradimą, kuris ateityje galimai atneš pelną, norisi kuo greičiau apie jį pranešti viešai. Tačiau nereikėtų skubėti. Pirmiausia, reikėtų pasirūpinti visapusiška išradimo apsauga nuo nesąžiningo jo kopijavimo ar naudojimo. Ši apsauga vadinama patentu.

 

Kas yra išradimo patentavimas?

 

Patentas yra intelektinės nuosavybės teisinė apsaugos forma, kuri suteikia jos turėtojui išskirtines savininko teises į kūrinį. Patentu apsaugotas kūrinys yra saugomas įstatymais, kurie suteikia savininkui teisę savo nuožiūra naudotis kūriniu – jį gaminti, įkeisti, parduoti, licencijuoti ir kitaip naudoti. Tik savininkas gali nuspręsti ar kiti asmenys gali naudotis patentuotu kūriniu. Naudodamasis išskirtine teise, savininkas gali drausti prekių, kurios pažeidžia jo teises, importą arba eksportą.

 

Procedūra, atliekama siekiant įgyti išradimo patentą, vadinama patentavimu. Patentuoti galima ne bet kokį kūrinį, o tokį kuris atitinka išradimui keliamus būtinuosius kriterijus: naujumo, išradimo lygio, pramoninio pritaikomumo. Naujumo kriterijus reiškia, kad išradimas iki patentavimo procedūros pradžios negali būti žinomas technikos lygiu, jis turi būti niekur neskelbtas. Išradimo lygis užtikrina, kad techninis sprendimas nėra akivaizdus atitinkamos srities specialistui. Taikant pramoninio pritaikomumo kriterijų, vertinama ar sprendimas pritaikomas konkrečioje pramonės srityje.

 

Išradimo patentavimas Lietuvoje

 

Išradimų patentavimo procedūrą Lietuvoje vykdo Valstybinis patentų biuras. Išradėjas, siekiantis įgyti išradimo patentą, Patentų biurui turi pateikti patento paraišką. Ją sudaro prašymas išduoti patentą, išradimo aprašymas, jo apibrėžtis, brėžiniai, kiti reikalingi dokumentai. Įvertinęs, kad gauti dokumentai atitinka formaliuosius paraiškos padavimui keliamus reikalavimus ir suteikęs paraiškos padavimo datą, Patentų biuras atlieka paraiškos ekspertizę. Jos metu vertinama ar pateikti visi dokumentai, ar jie atitinka nustatytus reikalavimus, ar pateiktas patentuoti objektas atitinka visus Patentų įstatyme keliamus reikalavimus.

 

Patentavimo procedūrą vykdant Lietuvoje, išradimo įvertinimas nėra atliekamas. Tai reiškia, kad Patentų biuras, išduodamas patentą, nevertina jo naujumo, išradimo lygio, pramoninio pritaikomumo. Prieš kreipdamasis į Patentų biurą, pareiškėjas turi pats, per atsakingas institucijas ar įgaliotus asmenis įvertinti pasaulyje egzistuojančius tokius pačius ar panašius išradimo analogus. Ši procedūra leidžia nuspręsti ar tikslinga pradėti patentavimo procedūrą.

 

Patento apsauga kitose šalyse

 

Konkrečioje valstybėje registruotas patentas galioja tik tos šalies teritorijoje. Siekiant patentą registruoti kitose šalyse, galima kreiptis į kiekvieną jų. Jei šių šalių daugiau nei dvi ar trys, procesas gali būti ilgesnis. Kiekvienos šalies teisinė sistema, reguliuojanti patentų išdavimą, skiriasi. Todėl patogiau yra kreiptis dėl regioninio patento išdavimo (pvz.: Europos ar Eurazijos).

 

Europos patentą išduoda Europos patentų tarnyba. Kreipdamasis į šią instituciją, pareiškėjas pasirenka Europos šalis, kuriose nori registruoti patentą. Esant poreikiui, patentą galima gauti net 40 Europos šalių. Pareiškėjas turi teisę gauti patentą kelioms šalims, pateikus vieną pareiškimą Europos patentų tarnybai. Kai ši tarnyba išduoda Europos patentą, tuomet jis yra išplečiamas į pasirinktas atskiras Europos patentų konvencijos šalis.

 

Eurazijos apsauga galioja šiose 8 Eurazijos šalyse: Rusijoje, Baltarusijoje, Armėnijoje, Azerbaidžane, Kirgizijoje, Kazachstane, Tadžikistane ir Turkmėnistane. Patentą Eurazijos mastu išduoda Eurazijos patentų organizacija.

 

Tarptautinę patento registraciją vykdo Pasaulio intelektinės nuosavybės organizacija. Tokia tarptautinė patento paraiška vėliau leidžia išplėsti išradimo apsaugą Patentų kooperacijos sutarčiai priklausančiose valstybėse. Patentuoti išradimą tokiu būdu galima beveik visame pasaulyje.

 

Reikia žinoti, kad įgijus regioninį patentą, jo apsauga nepradeda galioti automatiškai visose regiono valstybėse. Siekiant apsaugoti išradimą konkrečiose šalyse, reikalingas patento išplėtimas į pasirinktas šalis.

 

Kiek kainuoja patento išdavimas?

 

Išradimo patentavimas gali pareikalauti tiek laiko, tiek finansinių išteklių. Galutinė patento registracijos kaina priklauso nuo to, keliose šalyse bus pradėta procedūra, kokie yra konkretūs išradimo ypatumai, apsprendžiantys jo apimtį , kiek apibrėžties punktų nurodyta paraiškoje ir kt. Svarbią vietą kainodaroje užima ir neteisingai ar netiksliai užpildyta patento paraiška, pavyzdžiui, netikslumai aprašyme, neteisingai pateikti brėžiniai ar klaidos duomenyse. Kiti galutinę kainą lemiantys veiksniai – valstybinės rinkliavos, prašymas pagreitintai atlikti patentinę paraišką ir ekspertizę, vertimai, metiniai mokesčiai ir t.t.

 

Įvertinus šių veiksnių gausą, sudėtinga tiksliai nustatyti galutinę išradimo patentavimo kainą. Preliminarią išradimo registravimo kainą gali pasakyti tik patentinis patikėtinis, įvertinęs konkrečią situaciją. Patentiniai patikėtiniai ne tik konsultuoja išradimų patentavimo klausimais, bet ir atlieka visas reikalingas procedūras, siekiant, kad išradimo registracija vyktų efektyviai. Patento paraiškos padavimas yra atsakingas procesas, kurį gali atlikti pats išradėjas arba patentinis patikėtinis. Laikoma, kad atitinkamą išsilavinimą, žinias ir patirtį turinčio patentinio patikėtinio dalyvavimas šiame procese užtikrina, kad registracija vyktų sklandžiai ir kaina nepagrįstai neišaugtų.

 

Patento galiojimas

 

Maksimalus patento galiojimo laikas siekia 20 metų. Registruotas patentas galioja tose valstybėse, kuriose yra saugomas ir už kurių saugojimą yra sumokamas nustatytas metinis mokestis. Išdavus patentą, nuo trečiųjų metų jis turi būti pratęsiamas kiekvienais metais, sumokant nustatytą mokestį. Jeigu laiku nesumokamas mokestis, patentas nustoja galioti.

 

Išradimo patentavimo procedūra nėra privaloma. Tačiau tik ji garantuoja, kad savininko teisė į išradimą bus apsaugota nuo tokio paties kūrinio gaminimo, kopijavimo, naudojimo. Taip bus užtikrinama išradimo kūrimui skirtų investicijų apsauga bei ateities pelnas, kuris, tikėtina, bus gaunamas iš išradimo naudojimo. Originalus ir unikalus konkrečioje pramonės srityje naudojamas išradimas taip pat užtikrins verslo konkurencingumą. Suteikę išradimui teisinę apsaugą būsite tikri, kad juo nepasinaudos nesąžiningi konkurentai.

Dalintis

Sklandžiam svetainės veikimui, jūsų naršymo patirties gerinimui bei rinkodarai naudojame slapukus. Spausdami sutinku ar toliau naršydami svetainėje, Jūs sutinkate su slapukų įrašymu. Daugiau apie slapukus ir kaip jų atsisakyti – Daugiau informacijos.

Palauk! Dar neišeik...

X

Palik savo kontaktus ir gauk nemokamą konsultaciją!