Kiekviena nauja idėja, kūrinys ar produktas, kurio pasaulis lig šiol dar nematė, yra unikalus mūsų kūrybinės, protinės ar techninės veiklos rezultatas. “Išrasti dviratį” kartais užtrunka daug laiko, atima pastangų, tenka investuoti papildomų lėšų.
Natūralu, kad paleidžiant kūrinį į pasaulį kyla pagrįstas nerimas – o jeigu jis bus nukopijuotas, pavogtas? Nerimo kyla mažiau, kai žinai apie saugiklius, kurie garantuoja kūrėjo teisių apsaugą į jo intelektinės veiklos rezultatą. Todėl svarbu suprasti, kas yra intelektinė nuosavybė ir kaip ją tinkamai apsaugoti.
Intelektinės nuosavybės samprata
Intelektinė nuosavybė yra teisės, kurios atsiranda kūrėjui ar išradėjui į protinės, mokslinės, kūrybinės ir kitokios intelektinės veiklos rezultatus. Jos skirstomos į autorių ir gretutines bei pramoninės nuosavybės teises.
Autorių ir gretutinės teisės atsiranda į literatūros, mokslo ar meno kūrinius, kūrinių atlikimą, garso įrašus, radijo ir televizijos laidas.
Pramoninės nuosavybės teisių objektas yra pramoninis dizainas, prekių ženklai, įmonės pavadinimas, išradimų patentai, naudingieji modeliai, kilmės (vietos) nuorodos. Skiriasi ne tik šių dviejų intelektinės nuosavybės rūšių objektai, bet ir apsaugos procedūros, reikalingos šiai išskirtinei savininko teisei į objektus atsirasti.
Autorių ir gretutinės teisės
Autorių ir gretutines teises reguliuoja bendras Autorių ir gretutinių teisių įstatymas, tačiau tai nėra viena ir tas pats.
Autorių teisės
Tai turtinės ir neturtinės autoriaus teisės į meninį ar techninį kūrinį. Turtinės teisės reguliuoja kūrinio naudojimą ir iš to gaunamą finansinę grąžą. Neturtinės yra apie kūrinio autorystę – autoriaus vardą kaip būtiną kūrinio rekvizitą, draudimą keisti kūrinį be autoriaus sutikimo.
Autorių teisių objektais laikomi matoma, apčiuopiama ar girdima forma išreikšti kūriniai: knygos, spektakliai, filmai, muzikos ir dailės kūriniai, skulptūros ir kt.
Kad kūriniui būtų taikoma autorių teisių apsauga, jis turi būti: 1) originalus; 2) kūrybinės ar mokslinės veiklos rezultatas; 3) išreikštas objektyvia forma. Bent vieno iš šių kriterijų nesant, autorių teisių apsauga negalima. Todėl autorių teisės negalioja idėjoms, folkloro kūriniams, teisės aktams ir kitiems objektams, kurie neturi išreikštos formos ar nėra žinoma jų autorystė.
Autorių teisės į kūrinį atsiranda automatiškai, nuo jo sukūrimo momento. Papildomai nieko daryti nereikia. Kad apsauga būtų efektyvi, publikuojant kūrinį rekomenduojama jį apsaugoti simboliu ©, nurodyti pirmo publikavimo metus ir autorių.
Gretutinės teisės
Tai turtinės ir neturtinės atlikėjų, fonogramos kūrėjų, transliuotojų, filmų gamintojų teisės į kūrinius, transliacijas, laidas. Gretutinės teisės saugomos nepriklausomai nuo to, ar kūrinys atliekamas gyvai, ar skelbiamas jo įrašas.
Turtinės teisės garantuoja apmokėjimą už kūrinių naudojimą, perleidimą, neturtinės teisės įpareigoja nurodyti kūrinio autorystę, nekeisti kūrinio be autoriaus sutikimo.
Neturtinės teisės garantuojamos tik atlikėjams. Gretutinės teisės į kūrinius įgyjamos nuo teisėto viešo paskelbimo ar kūrinio atlikimo momento. Papildomi veiksmai čia taip pat nėra reikalingi.
Autorių asmeninių neturtinių teisių apsaugos politiką Lietuvoje įgyvendina Kultūros ministerija. Autorinį atlyginimą už kūrinių panaudojimą renka ir jį paskirsto ne pelno siekianti organizacija LATGA, kuri rūpinasi ir kitais autorių teisių apsaugos klausimais, vykdo visuomenės edukavimo autorių teisių srityje veiklą.
Pramoninės nuosavybės teisės
Pagrindinis pramoninės nuosavybės objektų apsaugos tikslas yra užtikrinti jų išskirtinumą, originalumą, pasirūpinti, kad konkurentai negalėtų jais naudotis be sutikimo. Kad pramoninės nuosavybės teisės atsirastų konkretaus kūrinio atžvilgiu, būtina jo įregistravimo procedūra.
Registracijos procedūros gali skirtis, priklausomai nuo to, kokį objektą ketinama registruoti, pvz., išradimų patentavimas skiriasi nuo prekių ženklo registravimo.
Populiariausias ir dažniausiai Lietuvoje registruojamas pramoninės nuosavybės objektas yra prekių ženklas. Oficialių (registruotų) prekių ženklų augimo tendencijos stebimos daugelyje šalių. Trumpai apie tai, kas yra prekių ženklas ir jo registravimo procedūra Lietuvoje.
Prekių ženklas
Prekių ženklas yra viena iš intelektinės nuosavybės formų. Tai bet koks žymuo, kurio pagrindinė paskirtis – atskirti vieno asmens prekes arba paslaugas nuo kito asmens prekių ar paslaugų, kai pastarųjų funkcionalumas iš esmės nesiskiria ar jos yra identiškos.
Išskirtinumą užtikrinančius prekių ženklo žymenis būtina įregistruoti. Ženklai gali būti žodiniai, grafiniai, erdviniai, muzikiniai ar garsiniai, spalviniai, poziciniai, su raštais, judesio, multimedijos, holograminiai.
Ženklas įregistruojamas jeigu atitinka absoliučius jiems keliamus reikalavimus, t.y., turi skiriamąjį požymį, nėra aprašomojo pobūdžio, neprieštarauja gerajai tvarkai ir viešai moralei.
Prekių ženklo registravimas Lietuvoje
Įvairiose valstybėse prekių ženklų registravimo procedūros gali skirtis. Lietuvoje prekių ženklų registravimo procedūrą vykdo Valstybinis patentų biuras. Gavęs reikalingus dokumentus, jis atlieka paraiškos, o vėliau ir paties prekių ženklo, ekspertizę. Nustatęs, kad prekių ženklas registruotinas, skelbia jį viešai. Suėjus terminams, ženklą įregistruoja.
Paskutiniame etape savininkui išduodamas registracijos pažymėjimas. Procedūra gali trukti nuo pusės metų iki metų ir daugiau. Prekių ženklas saugomas 10 metų. Terminas skaičiuojamas nuo paraiškos padavimo dienos.
Valstybinis patentų biuras
Patentų biuras registruoja prekių ženklus ir visus kitus pramoninės intelektinės nuosavybės objektus (išradimus, dizainą, puslaidininkių gaminių topografijas) ir užtikrina jų apsaugą. Tai reikalinga, kad pramoninės nuosavybės objektų negalėtų pasisavinti nesąžiningi konkurentai ar kitų asmenų jie nebūtų naudojami netyčia.
Tinkama kūrinio apsauga garantuoja jo išskirtinumą, konkurencinį pranašumą, generuoja papildomas pajamas, pvz., prekių ženklą ar produktą parduodant, suteikiant licencijas, keičiant ir pan.
Apsaugota intelektinė nuosavybė bene vienintelis patikimas būdas žmogui, o ir visai žmonijai judėti į priekį: generuoti naujas idėjas, drąsiai viešinti naujus kūrinius, produktus, kurie visų gyvenimą daro gražesnį, patogesnį. Be baimės, kad šie kūriniai bus pavogti ar nukopijuoti. Naujos idėjos, nauji išradimai įkvepia dar naujesnius. Taip vyksta progresas.
Pritrūko informacijos?
Skaitykite daugiau apie prekės ženklo registraciją bei logotipo apsaugos reikšmę verslui. Sekite mus socialiniuose tinkluose ir gaukite naujausią informaciją apie prekių ženklų registraciją bei įvairias kompensacijas.