Metida | Kas yra prekės ženklas (trademark) ir kaip jį apsaugoti? - Metida
Prekių ženklas
Prekių ženklas
Dizainas
Dizainas
Patentas
Patentas
Teisinės paslaugos
PASLAUGOS
Prekių ženklas
Prekių ženklas
Dizainas
Dizainas
Patentas
Patentas
Teisinės paslaugos
PASLAUGOS
Teisinės konsultacijos
Teisinės konsultacijos
E-komercija
E-komercija
Autorių teisės
Autorių teisės
Ginčai dėl prekių ženklų, dizainų, išradimų
Ginčai dėl prekių ženklų, dizainų, išradimų
IP scan paslauga
IP scan paslauga
ATGAL
prekės ženklas
2023 10 24
Kas yra prekės ženklas (trademark) ir kaip jį apsaugoti?

Prekės ženklas (angl. k. trademark) – tai bet koks žymuo, padedantis atskirti vieno asmens parduodamas prekes arba teikiamas paslaugas nuo kito asmens parduodamų prekių arba teikiamų paslaugų.

 

Prekės ženklas neapsiriboja vien tik simboliu, logotipu, žodžiais ar frazėmis. Siekiant dar labiau išsiskirti iš konkurentų ir visapusiškai apsaugoti savo verslo identitetą, gali būti registruojami ir netradiciniai prekės ženklai. Jais gali būti spalvos, erdvinės figūros, garsai, kvapai, hologramos ir kt.

 

Kada prekės ženklas (trademark) yra saugomas?

 

Tam, kad prekės ženklas būtų saugomas, jis privalo būti įregistruotas – tokiu būdu apsaugoma jo intelektinė nuosavybė.

 

Prekės ženklas yra įregistruojamas, jeigu jis atitinka jam keliamus absoliučius reikalavimus (žymuo turi skiriamąjį požymį, nėra tapęs bendriniu, nėra aprašomojo pobūdžio, neprieštarauja viešajai tvarkai, moralei, nenaudojami Lietuvos Respublikos ar kitų valstybių oficialūs simboliai be kompetentingos institucijos leidimo ir pan.).

 

prekės ženklo reikalavimai

 

Prekės ženklas neregistruojamas arba ženklo registracija gali būti nuginčyta, jeigu ji neatitinka santykinių reikalavimų. Tokiu atveju ženklas pažeidžia kitų asmenų teises, pavyzdžiui, ankstesnio prekės ženklo savininko intelektinės nuosavybės teises.

 

Prekės ženklo atitikimo santykiniams reikalavimams Valstybinis patentų biuras netikrina. Tai gali būti pagrindas konkurentams prašyti ženklo neregistruoti (paduodamas protestas paskelbus ženklo paraišką) ar pripažinti jo registraciją negaliojančia (po ženklo įregistravimo).

 

Kokiose šalyse galioja prekės ženklo (trademark) registracija?

 

Prekės ženklas yra teritorinės apsaugos objektas. Valstybiniame patentų biure registruotas ženklas galioja tik Lietuvos Respublikos teritorijoje. 

 

Jeigu norima, kad ženklas būtų saugomas visoje ES, jį galima įregistruoti kaip ES prekės ženklą.

 

Jeigu intelektinės nuosavybės apsaugos pageidaujama kitose pasaulio valstybėse, prekės ženklas gali būti registruojamas kiekvienoje valstybėje atskirai arba pasinaudojant tarptautine ženklo registracija pagal Madrido sutarties dėl tarptautinės ženklo registracijos protokolą. 

 

Taigi, prieš registruojant prekės ženklą, svarbu apgalvoti, kokiose teritorijose planuojama ateityje plėsti savo verslą.

 

prekės ženklo registracijos teritorijos

 

Kiek laiko bus saugomas registruotas prekės ženklas (trademark)?

 

Prekės ženklo registracijos galiojimo terminas yra 10 metų. Nuo paraiškos padavimo datos, registracija gali būti pratęsiama kas 10 metų. Už prekės ženklo registracijos galiojimo pratęsimą kitam 10 metų laikotarpiui turi būti sumokėtas mokestis.

 

Trademark: kodėl verta registruoti prekės ženklą?

 

Tinkamo prekės ženklo pasirinkimas – ypač svarbus žingsnis sėkmingai verslo veiklai. Unikalus, dėmesį patraukiantis prekės ženklas padeda ne tik išsiskirti rinkoje, bet ir sustiprinti verslo reputaciją. 

 

Prekės ženklo registracija gali apsaugoti jį nuo kopijavimo, suteikdama teisinį intelektinės nuosavybės saugumą, tačiau siekiant pilnai apsisaugoti, rekomenduojama ir papildoma prekės ženklo priežiūra. Tokiu atveju jūs turėsite didesnę kontrolę ir su teisininkų pagalba galėsite geriau įsivertinti, kurie intelektinės nuosavybės registracijai pateikti prekių ženklai yra panašūs į jūsų ir gali kelti grėsmę jūsų verslui.

 

Prekės ženklas: registracijos tvarka

 

Prekių ženklai Lietuvoje registruojami paduodant paraišką Valstybiniam patentų biurui.

 

Mokestis už prekės ženklo paraiškos padavimą turi būti sumokėtas prieš paraiškos padavimą arba, jeigu paraiška paduodama elektroniniu būdu, mokestį galima sumokėti ir paraiškos padavimo metu.

 

*prekes ir paslaugas paraiškoje galima nurodyti jas pasirenkant iš Nicos klasifikacijos, kurioje jos yra suskirstytos į 45 klases.

 

Paraišką gali paduoti fizinis asmuo, juridinis asmuo, šių asmenų grupė arba atstovas.

 

Paraišką patogiausia pateikti elektroniniu būdu, tačiau galima pateikti ir popierinėje formoje. Pateikus paraišką elektroniniu būdu, iš karto gausite pranešimą apie paraiškos pateikimą. Per 3-5 darbo dienas gausite VPB darbuotojo pranešimą apie paraiškos padavimo datos suteikimą.

 

Paraiškos padavimo data labai svarbi – ji apsprendžia prekės ženklo pirmenybę prieš vėliau pateiktus prekių ženklus. 

 

Vėliau paraišką ir prekės ženklą vertina VPB ekspertas. Jeigu paraiškoje bus nustatyti trūkumai, apie tai būsite informuotas elektroniniu paštu ir trūkumus galėsite ištaisyti per 1-3 mėnesius (priklausomai nuo trūkumų pobūdžio).

 

Paskelbus paraišką, suinteresuoti asmenys per 3 mėn. gali pateikti protestą (kasmet yra protestuojama apie 5 % registruojamų prekių ženklų). Taip pat bet kuris asmuo gali pateikti rašytines pastabas, kad pareikštas registruoti ženklas turėtų būti neregistruotas. Siekiant sumažinti protestų riziką, siūloma prieš regisraciją atlikti procedūrą, vadinama prekių ženklų paieška.

 

Jeigu protesto nebuvo pateikta ir nėra kitų priežasčių ženklo neregistravimui, pasibaigus 3 mėn. laikotarpiui ženklas yra įregistruojamas ir išduodamas ženklo registracijos liudijimas. Registracija prekių ženklo savininkui suteikia išimtines intelektinės nuosavybės teises į šį ženklą. 

 

Vienas iš svarbiausių registruojamam ženklui keliamų reikalavimų – juo žymimų prekių ir paslaugų aprašymo vengimas.

 

Rekomenduojama, kad ženklas būtų „nutolęs“ nuo žymimų prekių ar paslaugų charakteristikų. Jis neturėtų būti sudarytas iš žymenų, nurodančių prekių ar paslaugų rūšį, kokybę, kiekį, paskirtį, vertę, geografinę kilmę, pagaminimo ar paslaugos suteikimo laiką ir pan. Pavyzdžiui, žodis „obuolys“ nebus tinkamas prekės ženklas obuoliams žymėti, tačiau analogiškas žodis anglų kalba „Apple“ bus tinkamas kompiuteriams bei telefonams žymėti.

 

Reikėtų atkreipti dėmesį, kad prekes ir paslaugas galima pasirinkti pagal Nicos klasifikaciją, kurioje jos yra suskirstytos į 45 klases. Daugiau apie veiksmus, kuriuos svarbu atlikti prieš registruojant prekės ženklą skaitykite čia.

 

Per kiek laiko įregistruojamas prekės ženklas (trademark)?

 

VPB paprastai per savaitę nuo prašymo gavimo dienos patikrinus ir nustačius, kad paraiškoje pateikti reikalingi duomenys, paraišką pripažįsta pateikta. Suteikus jai padavimo datą ir numerį, išsiunčia pareiškėjui pranešimą apie dokumentų gavimą.

 

Paraiškai, kuriai suteikta padavimo data, atliekama paraiškos ekspertizė ir prekės ženklo ekspertizė, kuri paprastai užtrunka iki 2 mėn.

 

Jeigu pareiškėjas prašyme įregistruoti prekės ženklą pažymi, kad prašo atlikti skubią ekspertizę arba pateikia prašymą atlikti skubią ekspertizę vėliau, ir sumoka nustatytą skubios ekspertizės mokestį, VPB veiksmai atliekami per šiuos terminus:

 

  • skubi paraiškos ir prekės ženklo ekspertizė atliekama per 5 darbo dienas nuo prašymo gavimo dienos;
  • jeigu paraiškos ar prekės ženklo ekspertizės metu nustatoma trūkumų, sprendimas dėl ženklo registravimo priimamas per 5 darbo dienas nuo tos dienos, kai VPB gaunami dokumentai su ištaisytais trūkumais;
  • jeigu pareiškėjas paprašo atlikti pakartotinę ekspertizę pagal Taisyklių 103 punktą, pakartotinė ekspertizė atliekama per 5 darbo dienas nuo prašymo atlikti pakartotinę ekspertizę gavimo dienos.

 

Nustačius, kad pareikštas ženklas atitinka Prekių ženklų įstatymo 7 straipsnyje nustatytus reikalavimus, VPB apie tai praneša pareiškėjui ir paskelbia paraiškos duomenis VPB oficialiame biuletenyje.

 

Suinteresuoti asmenys per 3 mėnesius nuo paraiškos paskelbimo VPB oficialiame biuletenyje dienos gali užprotestuoti prekės ženklo paraišką paduodami motyvuotą protestą.

 

Jeigu protestas nėra pareiškiamas, VPB įregistruoja ženklą prekių ženklų registre. Registracijos duomenys paskelbiami VPB oficialiame biuletenyje, o įregistruoto prkės ženklo savininkui išduoda ženklo registracijos liudijimą – taip prekės ženklas tampa jo intelektine nuosavybe.

 

Prekės ženklo registracijos procesas

 

Primename, kad išvystytas ir žinomas prekės ženklas suteikia produktui kokybės ir prestižo. Vartotojai tokį produktą suvokia kaip vertingesnį, todėl už jį pasiruošę mokėti daugiau. Todėl kuo vertingesnis prekės ženklas, tuo didesnė produkto kaina. Daugiau informacijos apie prekių ženklų registravimo paslaugas galite rasti Metida.lt puslapyje. 

 

Taip pat visada galite užpildyti greitąją prekių ženklų registracijos formą.

Dalintis

Sklandžiam svetainės veikimui, jūsų naršymo patirties gerinimui bei rinkodarai naudojame slapukus. Spausdami sutinku ar toliau naršydami svetainėje, Jūs sutinkate su slapukų įrašymu. Daugiau apie slapukus ir kaip jų atsisakyti – Daugiau informacijos.

Palauk! Dar neišeik...

X

Palik savo kontaktus ir gauk nemokamą konsultaciją!