Kaip informuoti visuomenę apie savo teises į prekių ženklą (simboliai)?
Sukūrėte išskirtinį ir sėkmingą prekių ženklą, kuris padėjo pritraukti ir išlaikyti klientus, ženklą galimai net įregistravote, taip apsisaugodami nuo nesąžiningo konkurentų pasinaudojimo jūsų vardu. Kas toliau? Kaip informuoti vartotojus ir konkurentus, kad į savo verslą žiūrite rimtai. Kad jūsų prekių ženklas įregistruotas, kad turite į jį išskirtines teises, kurios leidžia uždrausti tokį patį (ar panašų) ženklą naudoti kitiems? Tam į pagalbą ateina simboliai.
® simbolis prekių ženklui iš dešinės
Prekių ženklų teisinę apsaugą, registraciją ir naudojimą Lietuvoje nustato Prekių ženklų įstatymas, kuris numato, kad prekių ženklo savininkas gali informuoti visuomenę apie savo teises į tą ženklą, naudodamas savininko teisių apsaugos žymenį. Šį žymenį sudaro raidė R (registered) apskritime: ®. Apsaugos žymuo, simbolis yra dedamas prekių ženklui iš dešinės: “Ženklo pavadinimas ®”. Apsaugos žymens pozicija prekių ženklo atžvilgiu (viršus arba apačia) nėra svarbi.
® simbolio naudojimas prekių ženklo vizuale nėra tiesiog puošmena. Tiesioginė jo funkcija – informuoti visuomenę, ir ypač konkurentus, kad konkretus prekių ženklas yra registruotas (reiškia oficialiai apsaugotas). O jų savininkas turi išimtines teises į šį prekių ženklą. Išimtinės teisės reiškia, kad savininkas gali uždrausti kitiems naudoti tokį patį ar panašų prekių ženklą. Reikalauti nutraukti neteisėtus veiksmus, drausti jo teises pažeidžiančių prekių importą ir eksportą, prekių ženklą gali įkeisti, parduoti, licencijuoti ir kitaip naudoti.
Kartu prekių ženklo žymėjimas ® simboliai atlieka ir prevencijos funkciją. Atbaido konkurentus nuo neteisėto svetimo prekių ženklo naudojimo, užkerta kelią prekių klastojimui, skatina suinteresuotus asmenis laikytis teisės aktų. Taip sumažinant galimų pažeidimų rizikas. Dar viena ® simbolio nauda – reputacinė. Tikėtina, kad apsaugos žymenį pastebėjęs vartotojas, prekių ženklą įsimins ir kitą kartą atpažins jį iš gausybės kitų panašių prekių ir paslaugų tiekėjų. Vertins jį kaip patikimą prekių ženklą, kuris rimtai žiūri į savo verslą ir jo apsaugą.
Savininko teisių apsaugos simboliai nėra privalomi
Svarbu tai, kad savininko teisių apsaugos žymuo gali būti naudojamas tik tais atvejais, kai prekių ženklas yra oficialiai įregistruotas Valstybiniame patentų biure ir paskelbtas Prekių ženklo registre. Tai reiškia, kad yra užbaigtos visos prekių ženklo registravimo procedūros ir jūs oficialiai esate laikomas prekių ženklo savininku. Taip pat reikėtų įsidėmėti, kad ® simbolio naudojimas nėra privalomas. Jis naudojamas tik tais atvejais, kai norite pasinaudoti aukščiau išvardintais privalumais, kuriuos suteikia ženklo žymėjimas apsaugos žymeniu.
O ką daryti, jeigu savininko teisių apsaugos žymeniu ® pasinaudoti norėtumėte, tačiau prekių ženklo kol kas neketinate registruoti? Ar galite juo naudotis, pavyzdžiui, jeigu registracijos procedūra pradėta, bet dar neužbaigta (arba net nepradėta)? Atsakymas vienareikšmis – ne! ® simbolio naudojimas tokiais atvejais gali būti laikytina nesąžininga, vartotoją ir kitus asmenis klaidinančia verslo praktika. Užtraukti atitinkamas teisines pasekmes. Šiuo atveju verta pasidomėti kitais prekių ženklus žyminčiais simboliais.
™ simbolio naudojimas
Aukščiau nurodytu atveju gali būti aktualus ™ arba trademark (liet. prekės ženklas) simbolio naudojimas. Šiuo ženklu visuomenė informuojama, kad konkretūs prekės ar paslaugos simboliai yra laikomi prekių ženklu, kuris nėra registruotas arba registravimo procedūra dar nėra baigta. Dažniausiai ™ simboliu yra žymimi prekių ženklai, kuriuos savininkas siekia apsaugoti. Tačiau dėl vienokių ar kitokių priežasčių dar nespėjo to padaryti, įregistruodamas prekių ženklą.
™ simbolio nurodymas šalia prekių ženklų nėra privalomas, Lietuvoje toks ženklinimas apskritai nėra reglamentuotas. Tačiau tarptautinėje praktikoje rekomenduojama jį naudoti kaip ir simbolį ® – nurodant jį prekių ženklui iš dešinės: “Ženklo pavadinimas ™“. Paslaugų ženklui žymėti kartais naudojamas simboliai SM, kuris taip pat nėra privalomas, bet atlieka tą pačią visuomenės informavimo funkciją.
Simbolio © naudojimas
C (copyright) apskritime simbolis yra tarptautinis autorių teisių apsaugos ženklo žymuo, plačiai naudojamas autorių teisėms žymėti. Tenka pastebėti, kad būtent šis žymuo dažniausiai naudojamas Lietuvoje prekių ženklams ir kitiems autorių teisių saugomiems kūriniams atpažinti. Kitus šio žymens inicialus sudaro autoriaus vardas ir pavardė (ar kito subjekto vardas) ir kūrinio pirmojo leidimo metai, pavyzdžiui, © 2024 Vardas Pavardė. Gali būti pridėtas ir prierašas: “Visos teisės saugomos”.
© simbolis informuoja visuomenę, kam ir nuo kada priklauso išskirtinės teisės į kūrinį. Šias teises Lietuvoje reglamentuoja Autorių ir gretutinių teisių įstatymas, kuris išskiria asmenines neturtines ir (arba) turtines autoriaus teisės į kūrinius. Autorių teisių objektais Lietuvoje laikomi originalūs literatūros, mokslo ir meno kūriniai, kurie yra kokia nors objektyvia forma išreikštas kūrybinės veiklos rezultatas. Kūriniais nėra laikomos idėjos, veiklos metodai, bendrieji principai ir procedūros.
Išimtinės autorių teisės į kūrinius atsoranda nuo jų sukūrimo momento ir yra saugomos visą autoriaus gyvenimą ir dar 70 metų po ji mirties. Asmeninės neturtinės teisės Lietuvoje saugomos neterminuotai. Autorių teisėms realizuoti papildomų procedūrų nereikia. Tačiau tam tikrose srityse, pavyzdžiui, dizaino pasaulyje, populiarėja praktika paskelbti informaciją apie savo autorystės teises viešai ir gauti autorinių teisių registracijos sertifikatą.
Pažymėdami kūrinį simboliu ©, papildomų teisių į kūrinį neįgijate, tačiau šis ženklas, kaip ir kiti, atlieka informavimo funkciją, kuri padeda apsaugoti kūrinio autorystę nuo neteisėto pasisavinimo – naudojant kūrinį, kurio autorystė nurodyta, galioja įpareigojimas nurodyti ir jo autorių. Copyright ženklas taip pat atlieka jūsų, kaip autoriaus, reputacijos apsaugos funkciją. Galų gale, pažymėdami kūrinį simboliu © galite būti ramus, kad atlikote viską, kas nuo jūsų priklauso, kad kūrinys būtų apsaugotas tinkamai.
Prekių ženklų žymėjimo tendencijos Lietuvoje
Nors prekių ženklų žymėjimas Lietuvoje vienokiais ar kitokiais jų apsaugos ženklais – ®, ™ ir © – nėra privalomas, augantis susidomėjimas jais ir prekių ženklų registravimo procedūra atskleidžia sparčiai augantį Lietuvos verslo žmonių atsakingumą ir sąmoningumą, siekiant sustiprinti, apsaugoti ir plėtoti konkretų prekių ženklą. Jeigu prekių ženklo apsauga, plėtojant verslą Lietuvoje, yra rekomenduojama, tai plėtojant verslą į svečias šalis, ji kone privaloma. Verta įsidėmėti, kad tarptautiniu mastu plėtojami prekių ženklai, simboliai kuriuos siekiame apsaugoti svetur, privalo būti įregistruoti ir tose konkrečiose šalyse, kuriose vykdysime verslą. Susigaudyti skirtingų šalių prekių ženklų apsaugos sistemose be specialių žinių ir patirties gali būti sudėtinga, todėl šiais klausimais rekomenduojama kreiptis į METIDA patentinius patikėtinius.
Primename, kad išvystytas ir žinomas prekės ženklas suteikia produktui kokybės ir prestižo. Vartotojai tokį produktą suvokia kaip vertingesnį, todėl už jį pasiruošę mokėti daugiau. Todėl kuo vertingesnis prekės ženklas, tuo didesnė produkto kaina. Daugiau informacijos apie prekių ženklų registravimo paslaugas galite rasti Metida.lt puslapyje.
Taip pat visada galite užpildyti greitąją prekių ženklų registracijos formą.