Metida | Trademark ir jo reikšmė sėkmingam verslui - Metida
Prekių ženklas
Prekių ženklas
Dizainas
Dizainas
Patentas
Patentas
Teisinės paslaugos
PASLAUGOS
Prekių ženklas
Prekių ženklas
Dizainas
Dizainas
Patentas
Patentas
Teisinės paslaugos
PASLAUGOS
Teisinės konsultacijos
Teisinės konsultacijos
E-komercija
E-komercija
Autorių teisės
Autorių teisės
Ginčai dėl prekių ženklų, dizainų, išradimų
Ginčai dėl prekių ženklų, dizainų, išradimų
IP scan paslauga
IP scan paslauga
ATGAL
Trademark
2024 08 16
Trademark ir jo reikšmė sėkmingam verslui

Prekių ženklai (angl. trademark) yra unikalūs prekes ir paslaugas žymintys simboliai, pavadinimai, logotipai, šūkiai, garsai ir kiti žymenys, kurie verslo pasaulyje išskiria vieno gamintojo ar pardavėjo prekių ir paslaugų asortimentą iš kitų tokių pačių ar panašių prekių ir paslaugų. Tai yra svarbus intelektinės nuosavybės objektas, kuris padeda įmonėms kurti savo prekių ir paslaugą tapatumą, vartotojų pasitikėjimą, šitaip įsitvirtinant rinkoje. Išskirtinis prekių ženklas yra ne tik atpažįstamumo sąlyga, bet ir svarbus elementas, įgyjant pranašumą prieš konkurentus.

 

Prekių ženklas arba trademark

 

Prekių ženklai šiandieniniame verslo pasaulyje labiau atpažįstami paprastesniu angliškuoju pavadinimu trademark, reiškiančiu prekės, firmos arba skiriamąjį ženklą. Trademark yra lietuviškojo “prekių ženklas” atitikmuo. Prekių ženklai, minėta, suprantami kaip žymenys, kurių pagrindinis tikslas – atskirti vienas prekes nuo kitų. Šie žymenys gali būti sudaryti iš žodžių, piešinių, raidžių, skaitmenų, spalvų, prekių ar jų pakuotės formos, garsų. Prekių ženklo elementais jie pripažįstami, jeigu atitinka atskyrimo sąlygą ir gali būti pateikti Prekių ženklų registre taip, kad būtų aiškiai ir tiksliai nustatomas prekių ženklo savininkui suteiktos apsaugos objektas.

 

Trademark (arba prekių ženklo) apsauga Lietuvoje

 

Kad prekių ženklas būtų efektyvus ir naudingas, pasiektų savo tikslus, jis ne tik turi atitikti aukščiau išdėstytas sąlygas.  Idealiu, pilnavertės apsaugos atveju, jis turi būti įregistruotas Prekių ženklų registre. Registravimo procedūras atlieka nacionalinė institucija Valstybinis patentų biuras, kurio tikslas – užtikrinti pramoninės nuosavybės apsaugą Lietuvoje.

 

Prekių ženklo (trademark) registravimas

 

Prekių ženklai registruojami Valstybiniame patentų biure ir skelbiami Prekių ženklų registre. Ši procedūra įprastai gali trukti nuo 6 iki 12 mėnesių, kainuoti nuo 150 iki 500 Eur. Terminai ir kainos varijuoja gana smarkiai, tai priklauso nuo daugelio veiksnių, tokių kaip registravimo procedūros sklandumas, tinkamas dokumentų pateikimas, klaidų taisymas (terminų atveju).

 

Tie patys veiksniai gali įtakoti ir procedūros kainą, kuri varijuoja nuo to, kiek prekių ar paslaugų klasių pagal tarptautinį Nicos klasifikatorių norima registruoti.  Pavyzdžiui, jeigu paraiškoje nurodoma daugiau nei viena prekių ar paslaugų klasė, už kiekvieną iš jų turi būti sumokėtas papildomas 40 Eur mokestis, kokios papildomos procedūros reikalingos, ar bus naudojamasi patentinių patikėtinių paslaugomis.

 

Verta pažymėti, kad naudojimasis patentinių patikėtinių paslaugomis kai kuriais atvejais, siekiant išvengti klaidų, gali ir sutaupyti – ne tik finansinių lėšų, bet ir laiko, energijos, emocinių ir psichinių resursų. Beveik vienerių metų trukmės prekės ženklo registravimo procedūra garantuoja 10 metų ramybės, per kuriuos būsite tikri, kad jūsų ilgai puoselėtas prekių ženklas ir investicijos, kurias skyrėte ženklo kūrimui, bus saugomi ir ginami įstatymų.

 

Trademark apsaugos privalumai

 

Tinkamai įregistruotas ir Prekių ženklų registre paskelbtas prekių ženklas, suteikia jo savininkui išimtines intelektinės nuosavybės teises, kuriomis naudodamasis jis turi teisę uždrausti kitiems asmenims naudoti identišką ir netgi panašų prekių ženklą toms pačioms prekių ar paslaugų grupėms. Savinikas turi teisę prašyti uždrausti jo teises pažeidžiančių prekių ir paslaugų importą bei eksportą.  Konkretaus prekių ženklo savininkas gali užprotestuoti kito, panašaus prekių ženklo registraciją Valstybiniame patentų biure arba prašyti pripažinti tokio ženklo registraciją negaliojančia. Teisėmis į prekės ženklus gali būti įvairiai disponuojama – jos gali būti perduodamos, įkeičiamos, licencijuojamos, areštuojamos, gali būti nukreiptas ir išieškojimas į jas.

 

Trademark apsaugos (registracijos) privalumus papildo ir tokie netiesioginiai “padariniai” kaip ramybė ir užtikrintumas, kad bus apsaugotos investuotos į prekių ženklo kūrimą lėšos, ir lėšos, kurios, tikėtina, ateis, vystant verslą ateityje. Žinojimas, kad nesąžiningi konkurentai prekių ženklu nepasinaudos, o jeigu ir bandys tai padaryti – savininkas turės visus teisinius įrankius jo apsaugojimui. Taip pat prekių ženklo registracija suteikia užtikrintumą dėl reputacijos prieš savo klientus, partnerius ir investuotojus. Kurie atsakingai žiūrės į verslą, kuris visokeriopai rūpinasi savo prekių ženklu (verslo išskirtinumu). Galiausiai, išskirtinis apsaugotas prekių ženklas gali padėti įgyti išskirtines pozicijas rinkoje, netgi tapti jos lyderiu.

 

Prekių ženklo (trademark) registravimo procedūra

 

Prekių ženklo registravimo procedūra kartu ir paprasta, ir sudėtinga. Sudėtingas yra tinkamas dokumentų užpildymas ir jų patikrinimas. Paprasta, nes dokumentus užpildyti gali patentinis patikėtinis, o patikrinimas atliekamas Valstybiniame patentų biure, kuriam teikiama paraiška dėl trademark registravimo. Paduoti paraišką prekių ženklo savininkas gali pats, per įgaliotą atstovą ar patentinį patikėtinį.

 

Gavęs paraišką Valstybinis patentų biuras atlieka paraiškos (pateiktų dokumentų) ekspertizę. Kurios metu patikrinama, ar pateikti visi reikalingi dokumentai, jeigu taip – paraiškai suteikiama jos padavimo data, kuri apsprendžia, nuo kada bus skaičiuojamas dešimties metų prekių ženklo apsaugos terminas. Atlikus šiuos pradinius veiksmus, paraiškos duomenys skelbiami Prekių ženklų registro duomenų bazėje.

 

Vėliau atliekama prekių ženklo ekspertizė, kurios metu tikrinama, ar teisingai suklasifikuotos prekės ir paslaugos. Ar pateikti visi reikalingi duomenys ir dokumentai, ar prekių ženklas atitinka jam keliamus absoliučius reikalavimus, kurie nustatyti Prekių ženklų įstatyme. Nustačius, kad pažeidimų nėra, prekių ženklas skelbiamas Prekių ženklų duomenų bazėje. Nesulaukus prieštaravimų, jis įregistruojamas, prekių ženklo savininkui išduodamas jo intelektinę nuosavybę patvirtinantis dokumentas.

 

Trademark apsauga užsienyje

 

Prekių ženklų apsaugai galioja teritorinis principas, kuris reiškia, kad teisines pasekmes registravimo procedūra įgija tik toje šalyje, kurioje jis įregistruotas. Teisinės apsaugos siekiant ir kitose šalyse, aktualios yra regioninė (Europos Sąjungos) ir tarptautinė prekių ženklų registracijos procedūros.

 

Pirmuoju atveju trademark registravimo paraiška teikiama Europos Sąjungos intelektinės nuosavybės tarnyboje, per kurią prekių ženklas gali būti registruojamas 27 Europos Sąjungos šalyse.  Kreipiantis į Pasaulio intelektinės nuosavybės organizaciją Tarptautiniame biure atliekama tarptautinė prekių ženklo registravimo procedūra, kurios metu gali būti atliekama registracija bet kurioje šalyje, kuri yra Madrido sutarties dėl tarptautinės ženklų registracijos protokolo narė dalyvė. Tokių narių dalyvių šiandien yra 113.

 

Verta įsidėmėti

 

Intelektinės nuosavybės apsauga laikoma bene pagrindine sąlyga mažoms ir vidutinėms įmonėms sustiprėti, įsitvirtinti ir ateityje užsiimti verslo plėtra. Susidomėjimas prekių ženklų registracija auga kaip visame pasaulyje, taip ir Lietuvoje. Pagrindinis prekių ženklo (trademark) registracijos tikslas – užkirsti kelią nesąžiningai konkurencijai. Ar paliktum savo naujai įsigytus namus namus (automobilį, papuošalus) neapsaugotus? Prekių ženklas taip pat yra nuosavybė.

 

Pritrūko informacijos?

 

Susidomėjusius prekių ženklo registracija kviečiami užpildyti greitą prekių ženklų registracijos formą. Jeigu domina teisinė konsultacija intelektinės nuosavybės klausimais kreipkitės į Metidą.

Dalintis

Sklandžiam svetainės veikimui, jūsų naršymo patirties gerinimui bei rinkodarai naudojame slapukus. Spausdami sutinku ar toliau naršydami svetainėje, Jūs sutinkate su slapukų įrašymu. Daugiau apie slapukus ir kaip jų atsisakyti – Daugiau informacijos.

Palauk! Dar neišeik...

X

Palik savo kontaktus ir gauk nemokamą konsultaciją!