Metida | Valstybinio patentų biuro (VPB) vaidmuo IN apsaugos srityje
Prekių ženklas
Prekių ženklas
Dizainas
Dizainas
Patentas
Patentas
Teisinės paslaugos
PASLAUGOS
Prekių ženklas
Prekių ženklas
Dizainas
Dizainas
Patentas
Patentas
Teisinės paslaugos
PASLAUGOS
Teisinės konsultacijos
Teisinės konsultacijos
E-komercija
E-komercija
Autorių teisės
Autorių teisės
Ginčai dėl prekių ženklų, dizainų, išradimų
Ginčai dėl prekių ženklų, dizainų, išradimų
IP scan paslauga
IP scan paslauga
ATGAL
VPB
2024 08 14
Valstybinio patentų biuro (VPB) vaidmuo IN apsaugos srityje

Efektyvus verslo vystymas, konkurencingumas, inovacijos ir pramonės plėtra šiandien yra siejami su išradimų, dizaino, prekių ženklų bei puslaidininkinių gaminių topografijų apsauga. Šie objektai yra laikomi pramonine nuosavybe, kurios apsaugą užtikrina valstybinė institucija – Valstybinis patentų biuras (VPB). Būtent į šią instituciją reikia kreiptis, norint apsaugoti savo išskirtines teises į pramoninės nuosavybės objektus, kurie yra būtini siekiant išsiskirti ir įsitvirtinti verslo pasaulyje.

 

Valstybinio patentų biuro (VPB) veikla

 

Valstybinis patentų biuras (VPB) yra Vyriausybės įsteigta institucija, kuri įteisina išimtines teises į minėtus pramoninės nuosavybės objektus ir užtikrina jų apsaugą Lietuvoje. Kartu ši institucija atlieka centrinės pramoninės nuosavybės tarnybos funkcijas Europos Sąjungoje ir Europos patentų organizacijoje. Išskiriamos tokios Valstybinio patentų biuro veiklos sritys:

 

  • išradimų patentavimas,
  • dizaino registravimas,
  • prekių ženklų registravimas,
  • puslaidininkinių gaminių topografijų registravimas.

Norint geriau suprasti Valstybinio patentų biuro veiklą, būtina susipažinti su kiekviena iš šių sričių.

 

Išradimo teisinė apsauga

 

Išradimo teisinė apsauga vadinama išradimo patentu, kuris suteikia išimtinę teisę į išradimą (naują įrenginį, produktą ar procesą). Išimtinė teisė reiškia, kad gaminti, naudoti, parduoti ar kitaip naudoti išradimą gali tik jo savininkas. Teisė į patentą atsiranda nuo išradimo sukūrimo momento, tačiau pati savaime, be papildomų teisinių veiksmų, ji neveikia. Kad patentas veiktų, teisė į jį turi būti realizuojama. Šiuo tikslu pirmiausia būtina kreiptis į Valstybinį patentų biurą (VPB), pateikti patento paraišką. Būtent nuo jos padavimo pradedami skaičiuoti teisinės apsaugos terminai.

 

Sumokėjus nustatyto dydžio paraiškos padavimo mokestį, Valstybiniame patentų biure prasideda patento paraiškos nagrinėjimo procedūra, kurią sudaro keli etapai. Pirmiausia patento paraiškai suteikiama data ir numeris. Tada Valstybinio patentų biuro Išradimų skyriaus ekspertas atlieka patento paraiškos ekspertizę. Jos metu nustatoma, ar paraiška paduota laikantis nustatytų reikalavimų, tikrinama, ar pateikti visi reikalingi dokumentai, ar šie dokumentai ir duomenys atitinka nustatytus reikalavimus ar pateiktas patentuoti objektas yra patentabilus.

 

Nustačius trūkumus, suteikiamas trijų mėnesių (kartais ir ilgesnis) terminas jiems pašalinti. Jeigu per nustatytus terminus trūkumai nėra pašalinti, paraiška laikoma atšaukta, priimamas sprendimas paraišką atmesti. Jeigu ekspertizės metu nustatoma, kad patento paraiška atitinka jai keliamus reikalavimus ar per nustatytus terminus trūkumai buvo pašalinti, paraiška yra skelbiama Valstybinio patentų biuro oficialiame biuletenyje. Galiausiai, sumokėjus mokestį, išradimas yra įrašomas į Patentų registrą, paskelbiami patento duomenys ir išradimo apibrėžtis.

 

Kas yra dizainas ir kaip jį apsaugoti?

 

Dizainu vadinamas vaizdas, kurį sudaro gaminio ar jo dalies savitos linijos, kontūrai, forma, tekstūra ir (arba) medžiaga. Dizainas saugomas tik tada, jeigu jis yra naujas ir turi individualių savybių. Asmuo, kuris dizainą sukuria, yra vadinamas dizaineriu. Būtent jis turi asmenines neturtines ir turtines teises į sukurtą dizainą.

 

Gaminio dizainas iš dalies yra saugomas nuo jo paviešinimo momento. Šią, dalinę, apsaugą dizainui suteikia autorių teises reguliuojantys teisės aktai. Šiuo atveju išimtinių teisių į kūrinį dizaineris neįgyja. Norėdamas įregistruoti dizainą kaip pramoninę nuosavybę ir įgyti į ją išimtines teises, dizaineris privalo kreiptis į Valstybinį patentų biurą.

 

Pirmiausia paduodama dizaino paraiška, sumokamas nustatyto dydžio mokestis. Tada Valstybinis patentų biuras (VPB) atlieka paraiškos ekspertizę – tikrina, ar pateikti visi dokumentai, būtini paraiškos padavimo datos suteikimui. Jeigu reikalinga, nustatomas terminas trūkumams šalinti, priešingu atveju – suteikiamas paraiškos padavimo datos numeris. Po to dizainas perduodamas Valstybinio patentų biuro ekspertui, kuris atlieka tolesnę, dizaino, ekspertizę.

 

Nustačius, kad dizainas atitinka bendrus jam keliamus reikalavimus, priimamas sprendimas registruoti dizainą. Sumokėjus reikalingus mokesčius, jis skelbiamas Valstybinio patentų biuro oficialiame biuletenyje. Po trijų mėnesių, nesulaukus prieštaravimų arba juos atmetus, dizaino savininkui išduodamas dizaino registracijos liudijimas.

 

Prekių ženklo registravimas

 

Prekių ženklas yra bet koks žymuo, kurio paskirtis atskirti vienas prekes ir paslaugas nuo kitų. Tai gali būti žodžiai, asmenvardžiai, piešiniai, raidės, skaitmenys, spalvos, prekių ar jų pakuotės formos ir garsai, kuriuos galima pateikti Prekių ženklų registre taip, kad būtų galima aiškiai nustatyti, koks konkrečiai objektas yra saugomas.

 

Kaip ir dizainas, prekių ženklai gali būti saugomi autorių teises reguliuojančių teisės aktų. Tačiau ši apsauga yra dalinė. Išimtinės teisės į prekių ženklą įgyjamos tik kreipiantis į Valstybinį patentų biurą, atliekant privalomas prekių ženklo registracijos procedūras, kurios apima: paraiškos padavimą, paraiškos ekspertizę, paraiškos duomenų paskelbimą, prekių ženklo ekspertizę, paraiškos paskelbimą Valstybinio patentų biuro oficialiame biuletenyje, prekių ženklo įregistravimą, ženklo registracijos liudijimo išdavimą.

 

Išimtinės prekių ženklo savininko teisės leidžia uždrausti kitiems asmenims savo veikloje naudoti tapatų ar klaidinamai panašų ženklą toms pačioms prekėms ar paslaugoms žymėti. Registruodamas prekių ženklą, savininkas turi galimybę uždrausti jo teises pažeidžiančių prekių importą ir eksportą. Naudodamasis išimtine teise, savininkas gali prekių ženklą parduoti, įkeisti, išduoti licencijas juo naudotis, gauti iš to pajamų.

 

Topografijų apsauga

 

Puslaidininkinių gaminių topografija yra visuma tarpusavyje susijusių piešinių, kurie perteikia puslaidininkinio gaminio sluoksnių erdvinį išdėstymą. Šie piešiniai gali būti sudaryti iš įvairių žymėjimo simbolių, sutartinių ženklų, kitų grafinių vaizdų, kurie saugomi tik tuo atveju, jeigu yra originalūs, kūrėjo intelektinės veiklos produktas ir nėra naudojami puslaidininkinių gaminių pramonėje.

 

Asmuo, kuris nori apsaugoti topografiją, privalo kreiptis į Valstybinį patentų biurą (VPB), paduoti paraišką, sumokėti nustatytą mokestį. Kaip ir ankstesniais atvejais, Valstybinis patentų biuras privalo patikrinti paraišką. Viską atlikus tinkamai, topografija registruojama Topografijų registre. Kaip skelbiama Valstybinio patentų biuro oficialioje svetainėje, pareiškimų dėl topografijos registravimo lig šiol nebuvo gauta. Tačiau, vystantis pramonei, tobulėjant technologijoms, plečiantis inovacijoms, topografijų apsaugos poreikis ateityje yra neabejotinas.

 

Apsaugos procedūrų kainos ir terminai

 

Visų šių pramoninės nuosavybės objektų registracijos procedūros yra mokamos, o jų trukmę galima skaičiuoti ne tik mėnesiais, bet ir metais. Tai priklauso nuo paties objekto, kuris yra registruojamas, jo dokumentų apimties, kiek klaidų ir trūkumų juose paliekama, kaip greitai norima įregistruoti objektą ir begalės kitų aplinkybių, kurias įvertinti gali tik patyręs specialistas. Kiek apytiksliai truks ir kainuos konkreti objekto registracijos procedūra gali pasakyti tik patentinis patikėtinis, kurio darbas yra susigaudyti šiose pramoninės nuosavybės objektų registravimo procedūrų vingrybėse. Kompetentingas patentinis patikėtinis garantuoja, kad apsauga objektui bus suteikta optimaliausiomis kainomis ir terminais.

 

Pritrūko informacijos?

 

Jeigu domina teisinė konsultacija intelektinės nuosavybės klausimais kreipkitės į Metidą. Susidomėjusius prekių ženklo registracija kviečiami užpildyti greitą prekių ženklų registracijos formą.

Dalintis

Sklandžiam svetainės veikimui, jūsų naršymo patirties gerinimui bei rinkodarai naudojame slapukus. Spausdami sutinku ar toliau naršydami svetainėje, Jūs sutinkate su slapukų įrašymu. Daugiau apie slapukus ir kaip jų atsisakyti – Daugiau informacijos.

Palauk! Dar neišeik...

X

Palik savo kontaktus ir gauk nemokamą konsultaciją!