Metida | Kas yra „verslo patentas“ ir „išradimo patentas“? - Metida
Prekių ženklas
Prekių ženklas
Dizainas
Dizainas
Patentas
Patentas
blank
Teisinės paslaugos
PASLAUGOS
Prekių ženklas
Prekių ženklas
Dizainas
Dizainas
Patentas
Patentas
blank
Teisinės paslaugos
PASLAUGOS
Teisinės konsultacijos
Teisinės konsultacijos
E-komercija
E-komercija
Autorių teisės
Autorių teisės
Ginčai dėl prekių ženklų, dizainų, išradimų
Ginčai dėl prekių ženklų, dizainų, išradimų
IP scan paslauga
IP scan paslauga
ATGAL
išradimo patentas
2024 01 03
Kas yra „verslo patentas“ ir „išradimo patentas“?

Labai dažnai tenka susidurti su terminu „verslo patentas“, kuris painiojamas su „išradimo patentu“. Straipsnyje aptarsime kuo skiriasi šie du labai skirtingi terminai.

 

Pradėkime nuo „verslo patento“. Kaip nebūtų keista, bet oficialios „verslo patento” sąvokos kaip tokios Lietuvoje nėra, oficialus jos atitikmuo yra „verslo liudijimas“. Tačiau gan dažnai visuomenėje „verslo liudijimas“ klaidingai vadinamas „verslo patentu“.

 

Kas yra „verslo liudijimas“ (klaidingai vadinamas „verslo patentu“)?

 

Verslo liudijimas“ Lietuvoje yra dokumentas, suteikiantis teisę asmeniui vykdyti individualią veiklą pagal supaprastintą mokesčių mokėjimo tvarką.
Verslo liudijimas“ (klaidingai vadinamas „verslo patentu“) yra ypač naudingas sprendimas, jeigu:

• Planuojate vykdyti mažos apimties veiklą.
• Norite išvengti sudėtingos buhalterijos.
• Jūsų veikla yra tarp tų, kurios gali būti vykdomos su „verslo liudijimu“.
• Norite dirbti savarankiškai, bet nenorite ar negalite steigti įmonės.

 

Taigi, „verslo liudijimas“ (klaidingai vadinamas „verslo patentu“) yra dokumentas, suteikiantis teisę užsiimti tam tikra veikla, mokant mokesčius supaprastinta tvarka.

 

Kas yra „išradimo patentas“ ?

 

Įsivaizduokite, kad surandate naują būdą, kaip vandenį paversti benzinu. Sugalvojate idėją, kaip tai padaryti, galbūt sukuriate įrangą, kurį tai gali atlikti, o galbūt paprasčiausiai sugalvojate veiksmų seką, kaip galima vandenį paversti benzinu.

Ir jeigu staiga apie šį išradimą paskelbsite savo „facebook“ paskyroje, greičiausiai kiti pabandys pasinaudoti ir pasisavinti Jūsų genialų techninį sprendimą (išradimą). Jį paprasčiausiai pavogs ir pradės naudoti savo tikslams ar net komercializuoti. Tokiu būdu jus paprasčiausiai apvogs ir iš savo sukurto išradimo Jūs neturėsite atitinkamos naudos.

Kad taip neatsitiktų, 19 amžiuje buvo sugalvota ir sėkmingai įgyvendinta patentavimo sistema, kuri apsaugo išradimus ir kuri galioja ir šiais laikais.

 

Išradimo patentas“ suteikia jums išskirtinę teisę (monopolį) į jūsų išradimą mainais į tai, kad jį paskelbsite viešai pagal atitinkamas patentavimo taisykles.

 

Ką tai reiškia?

 

Jeigu jūsų aukščiau minėtas išradimas, kaip vandenį paversti benzinu, iš tiesų yra patvirtintas Patentų biuro ir Jūs gaunate išradimo patentą – dokumentą, tuomet įgyjate išskirtines, monopolininko teises į tą išradimą. Be jūsų leidimo ir sutikimo, niekas negali naudoti šį išradimą komerciniais tikslais 20 metų. Jūsų išradimas yra paskelbiamas, apie jį visi sužino, tačiau be jūsų žinios naudotis išradimu komerciniais tikslais negali.

Jeigu kas nors norės pasinaudoti šiuo išradimu, turės gauti Jūsų leidimą – licenciją. Greičiausiai už tam tikrą sutartą atlygį.

O jeigu kas nors be jūsų žinios bandys naudotis Jūsų užpatentuotu išradimu komerciniais tikslais, jo veiksmai bus vertinami, kaip vagystė.

Išradimo patentui“ galioja teritorinė apsauga. Tai reiškia, kad turėsite apsispręsti, kokiose šalyse Jums jo reikia. Pavyzdžiui, jeigu turite Lietuvos patentą išradimui, draudimas naudotis jūsų išradimu galios tik Lietuvoje, bet pvz. Ispanijoje juo bus galima naudotis be apribojimų. Pasirinkus tokį variantą, jūs neturėsite jokios apsaugos Ispanijoje, bet visos išradimo apsaugos garantijos galios Lietuvoje. Išradimo apsaugos išplėtimo schema gan sudėtinga, tačiau Intelektinės Nuosavybės (IN) specialistai Jums patars ką daryti ir kada daryti.

 

Išradimo patentas“ automatiškai neapsaugo jūsų išradimo nuo neteisėto kopijavimo. Pagavus pažeidėją, kuris be jūsų žinios naudoja išradimą komerciniais tikslais, savo tiesą turėsite įrodyti teisme. „Išradimo patentas“ suteiks jums milžinišką pranašumą, tačiau kovą prieš pažeidėjus reikės organizuoti Jums su atitinkamų specialistų pagalba.

 

„Metida” turi ilgametę išradimų patentavimo patirtį. Mūsų patentų ekspertai atsakys į visus Jūsų klausimus. Mūsų kontaktai

 

Šaltiniai:

https://www.wipo.int/patents/en/

https://www.vmi.lt/evmi/individuali-veikla-pagal-verslo-liudijima

Dalintis

Sklandžiam svetainės veikimui, jūsų naršymo patirties gerinimui bei rinkodarai naudojame slapukus. Spausdami sutinku ar toliau naršydami svetainėje, Jūs sutinkate su slapukų įrašymu. Daugiau apie slapukus ir kaip jų atsisakyti – Daugiau informacijos.

blank

Palauk! Dar neišeik...

X

Palik savo kontaktus ir gauk nemokamą konsultaciją!