Metida | Autorių teisės ir muzika: kokia gali būti neišmanymo kaina?
Prekių ženklas
Prekių ženklas
Dizainas
Dizainas
Patentas
Patentas
Teisinės paslaugos
PASLAUGOS
Prekių ženklas
Prekių ženklas
Dizainas
Dizainas
Patentas
Patentas
Teisinės paslaugos
PASLAUGOS
Teisinės konsultacijos
Teisinės konsultacijos
E-komercija
E-komercija
Autorių teisės
Autorių teisės
Ginčai dėl prekių ženklų, dizainų, išradimų
Ginčai dėl prekių ženklų, dizainų, išradimų
IP scan paslauga
IP scan paslauga
ATGAL
Autorių teisės ir muzika
Autorių teisės ir muzika: kokia gali būti neišmanymo kaina?

Autorių teisės – veikiausiai labiausiai paplitęs intelektinės nuosavybės objektas. Su jomis susiduriame kasdien klausydami muzikos, žiūrėdami filmus, skaitydami knygas, žiūrėdami į nuotraukas ar naudodamiesi programomis kompiuteryje bei išmaniajame telefone. Turint omenyje tokį autorių teisių paplitimą, nieko keisto, kad jų pažeidimų praktikoje apstu – dažnai pažeidėjams to net nesuprantant. Norint suprasti, kaip išvengti tokių pažeidimų, visų pirma reikėtų susipažinti su  pagrindiniais autorių teisių principais.

 

 

Pagrindiniai autorių teisių principai

 

Įprastai laikoma, jog autorių teisėmis saugomi literatūros, meno bei mokslo kūriniai. Šiuo atveju literatūros, meno ir mokslo kūrinių sąvokos autorių teisių prasme yra pakankamai plačios, todėl, pavyzdžiui, paprasta naujai įsigytos buitinės technikos naudojimo instrukcija bus laikoma autorių teisių objektu!

 

Be kita ko, paprastai laikoma, jog autorių teisės nereikalauja jokios registracijos, t.y. autorių teisių objektai (t.y. literatūros, meno ir mokslo kūriniai) yra saugomi nuo jų sukūrimo momento. Tai tikrai palengvina autorių darbą, kadangi, sukūrus dainą ar nuotrauką ir patalpinus ją į internetą, nereikia baimintis, kad tokie objektai nebus apsaugoti.

 

 

Minimalūs autorių teisių reikalavimai

 

Remiantis Berno konvencija (kurią ratifikavo daugelis pasaulio šalių), konvencijos narėms yra nustatomi minimalūs autorių teisių reikalavimai, kuriuos privaloma užtikrinti, pavyzdžiui, kad visi kūriniai, išskyrus fotografijos ir kinematografijos kūrinius, turi būti saugomi autorių teisėmis mažiausiai 50 metų po autoriaus mirties, tačiau šalys gali laisvai nustatyti ilgesnius terminus. Daugelis šalių pasirinko ilgesnį – 70 metų – terminą (tarp jų – ir Lietuva). Be kita ko, Berno konvencija užtikrina, kad panašūs principai galiotų visose konvenciją ratifikavusiose valstybėse.

 

Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad autorių teisių apsauga yra lengvai suprantama, tačiau pažeidimų pasitaiko itin dažnai. Jie pasitaiko dėl paprasčiausio nežinojimo, o tokie veiksmai pažeidėjams gali kainuoti itin brangiai.

 

Dėl šios priežasties norėtume aptarti kelis žinomus autorių teisių pažeidimų atvejus muzikos industrijoje, kai pažeidėjai nežinojo, kad daro pažeidimą arba nesitikėjo, kad toks pažeidimas jiems tiek kainuos.

 

 

Autorių teisės ir muzika

 

„All by myself”

 

Vienas iš klasikinių pavyzdžių, kiek gali kainuoti aplaidumas autorių teisių srityje, yra legendinė daina „All by myself“, kurią sukūrė ir atliko amerikiečių dainininkas Eric Carmen, o vėliau perdainavo Celine Dion. Klasikinės muzikos gerbėjai šioje dainoje gali įžvelgti panašumų su rusų kompozitoriaus Sergey Rachmaninov koncertu fortepijonui Nr. 2. Ir čia klausa jų tikrai neapgauna.

 

1975 metais dainą „All by myself“ parašė ir išleido dainos Eric Carmen. Jame buvo panaudoti tam tikri Sergey Rachmaninov kūrybos motyvai. Nors Sergey Rachmaninov mirė 1943 m., jo muzika jau buvo vieša) ir atvira naudojimui (angl. in public domain) Jungtinėse Amerikos Valstijose. Eric Carmen, matyt, tikėjosi, kad kompozitoriaus darbai nebėra saugomi ir kitose valstybėse. Tačiau didžiojoje pasaulio dalyje autorių teisės vis dar galiojo. Kūriniui išpopuliarėjus, į Eric Carmen kreipėsi Sergey Rachmaninov teisių paveldėtojai. Po ilgų derybų buvo nuspręsta, kad 12 procentų autorinio atlyginimo, gauto už dainos „All by myself“ pardavimus, bus pervedami Sergėjaus Rachmaninovo teisių peremėjams kol baigsis autorių teisių apsauga. Autorių teisių apsauga Sergejaus Rachmaninovo dvaro kūriniams pasibaigė tik 2013 m.

 

 

„7 rings“

 

Kitas pavyzdys – amerikiečių popžvaigždės Ariana Grande hitas „7 rings“. Šios dainos pradžioje galime išgirsti motyvą, labai panašų į Julie Andrews atliekamo kūrinio „A some of my favorite things“ iš legendinio miuziklo „Muzikos garsai“ motyvą. Nors patys dainos „7 rings“ autoriai kreipėsi į „Concord music“ (jai priklauso „The Sound of music“ muzikos katalogas), greičiausiai nesitikėjo jų išreikšto poreikio, t.y. skirti net 90 procentų už pardavimą gauto honoraro šio įrašo „Concord“ muzikai. Arianos Grande atstovai sutiko su šiuo reikalavimu.

 

Sunku tiksliai nustatyti, kiek toks sprendimas kainavo Arianai Grandei pinigine išraiška. Tačiau tai vienas didžiausių Arianos Grande hitų – vien tik „Spotify“ platformoje yra daugiau nei 1,8 mlrd. Todėl galime tik įsivaizduoti, kad kalbame apie milijonus JAV dolerių.

 

 

Apsisaugokite! | Autorių teisės ir muzika

 

Kaip matyti iš šių pavyzdžių, turite suprasti autorių teisių svarbą ir imtis atitinkamų veiksmų, kad apsaugotumėte savo interesus – tiek autorių teisių savininko, tiek trečiųjų šalių atžvilgiu.

 

 

 

Daugiau informacijos apie mūsų suteikiamas paslaugas galite rasti „Autorių teisių” puslapyje. Taip pat visada galite kreiptis tiesiai į mus.

Dalintis

Sklandžiam svetainės veikimui, jūsų naršymo patirties gerinimui bei rinkodarai naudojame slapukus. Spausdami sutinku ar toliau naršydami svetainėje, Jūs sutinkate su slapukų įrašymu. Daugiau apie slapukus ir kaip jų atsisakyti – Daugiau informacijos.

Palauk! Dar neišeik...

X

Palik savo kontaktus ir gauk nemokamą konsultaciją!